header-icon
5 דברים שחשוב לדעת על תכנון פרישה

רגע הפרישה לפנסיה הוא רגע מרגש מבחינות רבות. הוא מציין שינוי והתחלה של תקופה חדשה. מעבר לסיום תקופת העבודה, יש לפרישה השלכה כלכלית וכפי שיש להתכונן לשינוי בהתנהלות ושגרת החיים, כך יש לתכנן מראש את הצד הפיננסי.

תכנון פרישה מתבצע שנים לפני היציאה אליה ואפשר בכל רגע נתון לבצע בדיקה של הנתונים הקיימים ולעשות שינויים והתאמות, במידת הצורך. באופן כללי, המטרה של כל אדם צריכה להיות לצאת לפנסיה עם יכולת כלכלית להמשיך להתקיים ולחיות חיים טובים. בכתבה זו ריכזנו את הדברים שחשוב לדעת על תכנון פרישה כדי שתוכלו להגיע לשלב זה במצב האופטימלי.

• תהליך תכנון פרישה הוא תהליך אישי

תכנון הפרישה צריך להתבצע באופן אישי, בהתאמה למצב הנוכחי שלכם ולרצונות העתידיים שלכם. ישנם מרכיבים רבים שיש להתחשב בהם כמו: ההון הנוכחי שלכם, המצב הבריאותי, ההתחייבויות הכלכליות שלכם ועוד.

החלטה אשר טובה לאחד לא בהכרח תהיה טובה לאחר ולכן, בתהליך נרצה לאסוף מידע רב ככל האפשר, לדעת מהן הציפיות שלכם ובהתאם להמליץ על הפעולות הטובות והנכונות ביותר עבורכם מבחינה פיננסית ומבחינת מיסוי.

• בכל רגע אפשר לבדוק את תוכנית הפרישה

הזמן המתאים ביותר לתכנן את הפרישה הוא עכשיו. צעירים מתחת לגיל 30 מופתעים כשמדברים איתם על גיל הפרישה, אך זהו זמן מושלם להתחיל ליצור חסכונות ולבדוק את המסלולים השונים שיאפשרו בבוא היום ליהנות מחיים נוחים.

אלו אשר עברו את גיל 30 ואפילו את גיל 50, ימצאו כי הם עדיין יכולים לערוך שינויים והתאמות של אופן החיסכון. מכאן אפשר להבין כי בכל רגע נתון אפשר לבצע בדיקה של תוכנית הפרישה ולבדוק אם נכון לעשות שינויים או נכון יותר להישאר במצב הנוכחי.

• ישנה משמעות לתזמון הפרישה

הפרישה היא לא רק שינוי בסגנון החיים אלא גם אירוע משמעותי מבחינה כלכלית. לתזמון הפרישה ואופן הפרישה יכולות להיות השפעות מבחינת מיסוי. לתאריך הפרישה לאורך השנה יכולה להיות משמעות ובמיוחד כאשר ישנם פיצויים ומענקי פרישה.

במידה והפורש צפוי לקבל כספים בסכום גבוה, מומלץ בדרך כלל להמתין עם הפרישה לרבעון האחרון של השנה. בצורה זו הוא יוכל לתכנן נכון יותר את תשלומי המיסים שיחולו על אותם פיצויים. לעתים עובדים בוחרים את תאריך הפרישה על פי תאריכים אישיים ונוחות משפחתית, בלי להבין את המשמעות הכלכלית. כדי להימנע מכך מומלץ לפנות אלינו, לבצע פגישת הערכה לקראת פרישה ולהחליט (גם) מהו התאריך הנכון לפרישה.

• יש להביא בחשבון את נושא המיסוי בעת הפרישה

תכנון פרישה חייב להביא בחשבון סוגיות של מיסוי. ניתן למשוך כספי פיצויים לפני גיל פרישה אך לפעולה זו יכולות להיות השלכות כלכליות מבחינת תשלומי המס. לא תמיד ישנה אפשרות להימנע ממשיכת הכספים אך חשוב מאד להבין את המשמעות של הפעולה. לפני המשיכה יש לבדוק את החלופות העומדות בפני החוסך, לחשב מה יהיה גובה התשלום לרשות המיסים וכיצד הפעולה תשפיע על דמי הפנסיה העתידיים.

במקרים מסוימים ניתן למשוך את הכספים בתשלומי מס מופחתים. בנוסף לכל הנאמר, נושא ההפקדות חשוב גם הוא ומאפשר ליהנות מהטבות מס שונות. לרשות החוסכים עומדת קרן פנסיה וקרן השתלמות וכל אחת מהן יכולה להוות פתרון כלכלי חכם להפחתת מס בהתאם לחוק.

• מומלץ לתכנן את הפרישה עם מומחה בעל ניסיון

תכנון פרישה דורש התחשבות במצב הנוכחי של העובד, במצב הכלכלי, במצב המשפחתי וכן בציפיות האישיות לתקופת הפנסיה. ישנם גורמים רבים שצריכים לבוא לידי ביטוי ולא תמיד העובד יודע אילו הטבות עומדות לרשותו. בנוסף לכך, לעתים ישנה השקעה בביטוחים כפולים או שלא מתאימים לצרכים ולרצונות של העובד.

את תכנון הפרישה יש לבצע עם בעל מקצוע אשר יכול לראות את התמונה הרחבה. עליו להיות מנוסה בתחום, להכיר היטב את תקנות המס ולהבין את ההשלכות הכלכליות של כל פעולת חיסכון. לקוחות רוזנבלט נהנים משירות תכנון מקצועי ויסודי. אנו מזמינים אותך ליצור קשר ולשמוע כיצד נוכל לעמוד לרשותך.