header-icon

לא מעט ישראלים חושבים כיצד לנהל ולתכנן את השקעותיהם באופן נכון וראוי ובצורה שאיננה מסכנת אותם יתר על המידה, זאת תוך היכולת להניב עם הזמן רווחים נאים ומשמעותיים. גם כאן, כמו בתחומי כלכליים אחרים, חשוב להכיר מספר כללים ובראשם היכולת לבנות תוכנית השקעות מסודרת.

במידה ויש לכם סכומי כסף פנויים ניתן, כאמור, לנתבם למספר אפיקי השקעה וזאת תוך היכולת להכיר ולשמור על מספר כללים מנחים שבחלקם ניגע במאמר זה.

פיזור ההשקעות

בין אם מדובר על סכום השקעה של 150 אלף שקלים ובין אם מדובר על סכום של 8-10 מיליון שקלים, חשוב כמובן לא להשקיע את כולו סביב השקעה אחת. פיזור ההשקעות יבטיח לכם התנהלות זהירה ובריאה בה לא תמצאו עצכם בתוך זמן קצר בלי הסכום אותו השקעתם.
בתוך כל השקעה חשוב לבצע התאמה מול רמת הסיכון הקיימת. לא פעם יכולה השקעה להיחשב להרפתקנית יותר ועל כן יש וכדאי להשקיע תחילה סכומים נמוכים אותם תוכלו להכיל במידה ואותה השקעה תרד לטמיון. הימנעו כמובן ממצבים בהם כסף המיועד למצבי חירום הופך להיות חלק מההשקעות שלכם.

הימנעו מההחלטה להשקיע אך ורק ב”מגרש הביתי”

לא מעט ישראלים יעידו כי רצונם למצוא אך ורק אפיקי השקעה בישראל, זאת מבלי הרצון לבחון השקעות עם פוטנציאל גבוה גם בחו”ל. הסיבות לכך נעוצות בעובדה כי אותם ישראלים מרגישים יותר בנוח להשקיע בנכסים ופרויקטים שנמצאים כאן, כשהם מרגישים ביטחון למול כך שמדובר בהשקעה שמדברת את ה”שפה” שלהם.

בחירה של משקיעים ישראלים להשקיע אך ורק באפיקים ופרויקטים בישראל היא כמובן מובנת ומתקבלת על הדעת. עם זאת, קיימים מקרים ואותם משקיעים “ננעלים” אך ורק על הרצון להשקיע בישראל ובכך “מייפים” עבור עצמם אפיקים ופרויקטים שלא באמת יניבו להם הצלחה כלכלית, כשמנגד פרויקטים דומים במדינות סמוכות, דוגמת יוון וקפריסין, יכולים להניב להם הצלחה כלכלית בטווח הזמן הקצר והבינוני.

במקרים ובהם קיבלתם החלטה להשקיע אך ורק בישראל, חשוב לזכור שתחת החלטה זו יש ולא תמצאו אפיקים ופרויקטים ששווה להשקיע בהם בטווח המיידי. כאן ניתן להחליט על אחד מהשניים – האם קיימת בנו הסבלנות להמתין להזדמנות טובה באמת וכשזו תגיע נשקיע בה או בביצוע ניסיונות באיתור אפיקים ופרויקטים בחו”ל אל מול אותה החלטה עקרונית שקיבלנו בהתחלה.

הימנעו מהתנהלות של “שגר ושכח”

משקיעים ישראלים, להם סכומי כסף המושקעים בעשרות אפיקים שונים, מגיעים לא פעם למצב בו הם מבצעים השקעות של “שגר ושכח” – התנהלות בה הם משקיעים סכום כסף לא מבוטל באפיק השקעה מסוים אך נמנעים מלעקוב אחר הנעשה. במקרים אלו לא פעם אותו סכום שהשקיעו לא מניב להם תשואה רבה, כשהם אינם מודעים בכלל למצב ולרוב אין להם האפשרות והזמינות לעקוב אחר הנעשה באותו אפיק, גם בשל העובדה כי פיזרו את השקעותיהם בעשרות אפיקים אך לא בנו לעצמם תוכנית מעקב יעילה יחד עם אנשי מקצוע בתחום ההשקעות.

ביצוע השקעות במספר אפיקים הוא כדאי ומומלץ כפי שכבר הזכרנו קודם. עם זאת, לצד אותו פיזור רחב של השקעות, חשוב לבנות תוכנית מעקב ארוכת טווח לגבי כל אותם אפיקים וזאת תוך הגדרת יעדים מספריים ברורים יחד עם אנשי המקצוע ובכך נוכל לקבוע לעצמנו האם עמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו או שיתכן וכדאי למשוך את אותה השקעה כספית ולנתב אותה לאפיק או פרויקט אחר.

בדיקת הפן המשפטי

בכל אפיק השקעה ובמיוחד בפרויקטים, דוגמת השקעה בתחום הנדל”ן, חשוב כמובן ללמוד לעומק האם מדובר בהשקעה כלכלית כדאית. אותו מחקר חשוב שיעשה לא רק סביב מידע ופרמטרים כלכליים אלא גם ברמה המשפטית.

אפיקי השקעות של נכסים, דוגמת קרקעות ודירות, יכולים להפוך עבור משקיעים למלכודת משפטית שתוביל אותם למצב שלא רק שלא יוכלו להניב מאותם נכסים רווחים, אלא יובילו למצב שאותם נכסים, שלא נבדקו לעומק ברמה המשפטית, יגרמו לאותם משקיעים להפסדים כלכליים קשים ואף לפגיעה במוניטין שבנו לעצמם לאורך השנים.

בדיקה של אפיקי השקעה, נכסים ופרויקטים בפן המשפטי וכן בפן הכלכלי, חשוב שתעשה יחד עם צוות מיומן ומקצועי אשר מעניק תחת קורת גג אחת את המעטפת המקצועית והמשפטית הרחבה והמלאה. מעטפת שתוכל להעניק לכם את המידע המבוקש עוד בטרם ההשקעה ובכך לדעת אילו אפיקי השקעה כדאיים גם ברמה המשפטית ומאלו כדאי להתרחק ולהימנע. אנחנו ברוזנבלט- מנוסים בתחום תכנון ההשקעות ונשמח לתאם פגישת הכרות. לתאום פגישה ניתן ליצור עמנו קשר