header-icon
שאלות על תכנון מס ומיסוי ותשובות מאת רואה חשבון

כל הכנסה מחויבת בדיווח על פי חוק. עסקים קטנים וגדולים חייבים למסור דיווח אחת לשנה ובהתאם לרווחיהם יקבעו התשלומים שעליהם להעביר. באופן טבעי יש הבדל בין גובה ההכנסות לגובה הרווחים כאשר כל עסק יכול לבצע תכנון מס ולצמצם באופן חוקי את התשלומים לרשות המיסים. תכנון מס ומיסוי דורש ידע מקצועי וניסיון.

מהו תכנון מס ומיסוי?

תכנון מס ומיסוי אומר כי העסק צריך לשלם מס אך לעתים יכול לשלם פחות מס מכפי שהוא משלם בפועל במידה ויתכנן את צעדיו ויפעל בצורה קצת שונה. פעמים רבות חוסר ידע ואי הבנה של החוק מובילים לכך שהעסק משלם יותר מכפי שהיה יכול אם היה מתכנן מראש את הפעולות שלו.

דוגמא פשוטה לתכנון מס:
נישום שמקבל שכר דירה חייב במס מעל לסכום של 5,000 ₪ בחודש.
תכנון נכון יכול להוריד את נטל המס מ-48% ל-10%.

חשוב לציין כי תכנון זה הוא חוקי לחלוטין. תכנון מקדים מביא בחשבון את החוק וכללי מס שונים ומציג את הנתונים האמיתיים בצורה שמאפשרת לעסק לשלם פחות מס.

האם תכנון מס הוא חוקי?

תכנון מס הוא חוקי. במהלכו מציגים את הנתונים האמיתיים לרשות המיסים וזאת תוך ניצול נכון של החוקים הקבועים במדינה. לא מתבצעת הסתרה ולא ניסיונות עקיפה של החוק אלא להפך. רואה חשבון מנוסה אשר מכיר היטב את התחום ידע לבחון אם ניתן להפחית את המס וכיצד. כדאי לדעת כי תכנון בשלב מוקדם יכול להוביל לקבלת החלטות נכונות עבור העסק או החברה.

מתי יש לבצע את התכנון?

באופן עקרוני רצוי לבצע את תכנון המס בשלב מוקדם של השנה ולפני שלב הגשת הדו”ח. תכנון בדיעבד לא תמיד מתאפשר ועלול להיראות מחשיד ולעלות לעסק יותר כסף (בדרך כלל בצורת תשלומים גבוהים למס הכנסה). בנוסף לכך שיש להסתכל על התמונה המלאה לאורך השנה, כדאי לחשוב על תכנון המס גם במקרים הבאים:

• לפני פתיחת חברה בחו”ל או אם ישנה חברה פעילה בחו”ל לבצע את התכנון באופן שוטף.
• לפני השקת מוצר ושירות חדשים וכשצפי ההכנסות עומד לעלות.
• לפני הגשת הדו”ח השנתי.
• לקראת מכירה או מיזוג של עסק וחברה.
• לקראת וכחלק בלתי נפרד מעסקה גדולה.
• במקרים של עסקים משפחתיים.
• לפני פרישה של העובדים.
• עבור חברות ועסקים שנמצאים בפריפריה ובאזורים בהם ישנו מס מופחת.

כיצד ניתן להפחית את גובה המס?

רואה חשבון אשר מכיר את התחום יוכל להמליץ על פעולות שונות וחוקיות שיובילו להפחתה בגובה המס. כדי לעשות זאת יש להסתכל על הטווח הקצר והארוך. למשל, אם מתוכננת עסקה גדולה יש לבחון את ההשפעה שלה בשנת המס הנוכחית ובתוך כך לבדוק כיצד היא תשפיע על השנים הבאות. לעתים ישנן חלופות ואפשרויות שונות שיש לשקול אותן ולכן נרצה להראות לכם את האופציות השונות שעומדות לרשותכם.

ברוזנבלט אנו מקפידים להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק ולשתף פעולה עם משרדי עורכי דין המתמחים בתחום המיסוי כדי להכין תוכנית חוקית ורווחית לעסק. אנו מבצעים תכנונים לעסקים קטנים ולחברות גדולות כשהמטרה היא להפחית את גובה המס תוך ניצול נכון של החוק.

מהם הכלים המשמשים רואה חשבון לצורך תכנון מס ומיסוי?

ישנם כלים שונים וחוקיים המשמשים אותנו כדי לתכנן נכון את המס ולהפחית את התשלומים לרשויות השונות:

ניהול הוצאות

נתחיל מכך שבעלי עסקים רבים לא מנהלים נכון את רישום ההוצאות וההכנסות. שירותי הנהלת חשבונות אונליין הופכים את הרישום לפשוט יותר ומאפשרים לנו לתכנן את המס מראש. חשוב לציין הכנסות והוצאות ולהתייעץ בנוגע להוצאות שיש עליהן ספק.

עסקאות מתנה

ניתן לקיים עסקאות במתנה ואלו יבוצעו בדרך כלל בין קרובי משפחה ולרוב בתחום הנדל”ן. בהעברת נכס מאחד לשני ניתן להפחית את גובה מס המכירה ולחסוך במס שבח.

הטבות מס

רישום העסק וניהולו במקומות שהמדינה קבעה שניתנת עבורם הטבת מס, יכול לחסוך עלויות רבות במס ולא רק. לעתים העסק נכנס תחת הגדרה שמעניקה לו הטבה בלי לדעת מכך, תפקידו של משרד רואה חשבון הוא לזהות זאת ולעזור לו לשלם פחות כסף לרשויות.

פתיחת חברת ארנק

חשוב להבין מהי חברת ארנק בישראל וכיצד היא יכולה לעזור בהפחתה של תשלומי המס. החברה נפתחת רק לצורך הפחתת מיסים וניתן לנהל באמצעותה ולהזרים דרכה כספים לתוך העסק. כמובן, ניהול החברה יתבצע באופן חוקי.

קיזוז הפסדים

ישנם עסקים אשר נהנים בשנה אחת מהכנסות גבוהות אך זאת לאחר שנים שהיו מאתגרות. לכן, יש לבחון כיצד לבצע קיזוז של ההפסדים מהשנים הקודמות.